Παρασκευή 12 Οκτωβρίου

ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ
(ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ)
Αίθουσα ΔΙΟΝΥΣΟΣ
(Radio Lab)
Αμφιθέατρο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Γ. ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ
(ΣΥΝΕΔΡΙΑ)
ΧΩΡΟΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣ
(ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ)

15:00 – 16:00 / Keynote
Ανάπτυξη βιώσιμων πρακτικών στον πολιτισμό

> Κέλλυ ΔΙΑΠΟΥΛΗ

16:30 – 17:30
Ενσωμάτωση των ψηφιακών τεχνολογιών σε ένα πολιτιστικό πρότζεκτ

> Olof VAN WIDEN

14:30 – 15:30
Μακροπρόθεσμα πολιτιστικά προγράμματα αλληλεγγύης

> Μαρία ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
> Matthieu PRATT
> Γιολάντα ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ
> Συντονισμός: Τζένη ΤΣΙΡΟΠΟΥΛΟΥ ή Matthieu BARDIAUX (σε αναμονή)

15:30 – 16:30
Η Ελλάδα, εργαστήριο για κοινωνικο-πολιτιστικές εναλλακτικές λύσεις

> Μαρία ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
> Νατάσσα ΔΟΥΡΙΔΑ
> Αναστάσιος ΔΙΟΛΑΤΖΗΣ
> Συντονισμός : Caterina DI FAZIO

16:30 – 17:00
Η δημοκρατία στην Ευρώπη τον εικοστό και εικοστό πρώτο αιώνα: μία ιστορική θεώρηση

> Matthieu FULLA

17:00 – 18:00
Μεταξύ αντίστασης και ανθεκτικότητας: η κυοφορία της πραγματικής δημοκρατίας

> Matthieu FULLA
> Frédéric WORMS
> Γκίγκη ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΥ
> Συντονισμός: Κωνσταντίνος ΠΟΥΛΗΣ

18:00 – 19:00
Κοιτάζωντας προς την ανατολή

> Biljana TANUROVSKA KJULAVKOSKI
> Κέλλυ ΔΙΑΠΟΥΛΗ, Eleusis 21
> Florent MEHMETI (σε αναμονή)
> Hakan SILAHSIZOGLU
> Συντονισμός: Laurent GESLIN

19:15 – 20:00
ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ

20:00 – 21:30
ΚΟΚΤΕΙΛ ΚΑΙ ΔΕΙΠΝΟ

Σάββατο 13 Οκτωβρίου

ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ
(ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ)
Αίθουσα ΔΙΟΝΥΣΟΣ
(Radio Lab)
θέατρο ΦΡΥΝΙΧΟΣ
(ΣΥΝΑΥΛΙΑ)
ΧΩΡΟΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣ
(ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ)

9:15 – 10:30
Παρουσίαση ευρωπαϊκών προγραμμάτων επιχορήγησης

> Loïc Meuley

11:15 – 12:15
Υποβολή ενός Πρότζεκτ Europe Creative

> Olivier LE GAL
> Αγγελική ΠΟΥΛΟΥ

15:00 – 16:00
Στήσιμο Ευρωπαϊκών πολιτιστικών πρότζεκτ – Σε αναμονή

> Michal BRENNER
> Barbara POCEK

9:15 – 10:15
εστίες καλλιτεχνών και δυνατότητες δημιουργίας

>Μανώλης ΜΑΝΟΥΣΑΚΗΣ
> Τζωρτζίνα ΚΑΚΟΥΔΑΚΗ
> Vladimir RADMANOVIC (σε αναμονή)
> Συντονισμός: Vincent CAVAROC

10:15 – 11:00
Ο προβληματισμός γύρω από την πνευματική ιδιοκτησία στην Ευρώπη

>Alexandra JOUCLART
> Στέφανος ΤΣΙΜΙΚΑΛΗΣ (σε αναμονή)

10:15 – 11:00
Ο προβληματισμός γύρω από την πνευματική ιδιοκτησία στην Ευρώπη

11:15 – 12:30
Ευρώπη του πολιτισμού : ανάπτυξη δικτύων καλλιτέχνων

>Anette WOLFSBERGER
> Camille de TOLEDO
> Lou HENRY (σε αναμονή)
> Αλέξανδρος ΜΙΣΤΡΙΩΤΗΣ (σε αναμονή)
> Συντονισμός: Mathilde SERRELL

12:30 – 13:30
Αναζήτηση υποστήριξης και πόρων σε διεθνή κλίμακα

>Atanas MAEV
> Olof VAN WIDEN
> Michal BRENNER
>  Florent MEHMETI (σε αναμονή)
> Συντονισμός: Barbara POCEK

13:30 – 14:00
Σύγχρονη μορφή τσίρκου : πεδίο καλλιτεχνικής καινοτομίας

> Stéphane SEGREDO-AGUILAR
> Lou HENRY

15:00 – 16:00
Ανάδειξη ιστορικών τοποθεσιών και ζωντανών μνημείων

> Simon PONS-ROTBARDT
> Χριστίνα ΛΙΑΤΑ
> Αλέξανδρος ΜΙΣΤΡΙΩΤΗΣ (σε αναμονή)
>  Δημήτρης ΜΙΧΕΛΟΓΙΑΝΝΗΣ
> Συντονισμός: Mieke RENDERS

16:00 – 17:30
Ο πολιτισμός, κινητήρια δύναμη της εδαφικής ανάπτυξης

>Κέλλυ ΔΙΑΠΟΥΛΗ
> Jordi BALLESTA
> Αγγελική ΠΟΥΛΟΥ
> Simona NEUMANN (σε αναμονή)
> Συντονισμός: Maud LE FLOCH

18:00 – 19:00
Χώροι σε μεταβατικό στάδιο : επανεργοποίηση εγκαταλελειμμένων χώρωνν

> Νατάσσα Δουρίδα
> Matthieu Prat
> Εμμανουήλ Λεβεδιανός
> Olivier Le Gal
> Συντονισμός: Mieke Renders

19:15 – 20:15
Επανασύσταση των φεστιβάλ μας

> Olof VAN WINDEN
> Sasa BOSIC (σε αναμονή)
> Σοφία ΦΑΛΙΕΡΟΥ
> Παντέλης ΠΑΝΤΕΛΟΓΛΟΥ
> Vincent CARRY
> Συντονισμός: Vincent CAVAROC

20:30 – 21:30
Δημιουργία, σκέψη, ενημέρωση με στόχο την κοινή δράση

10h30 – 11h15
Coffee express

14h15 – 15h30
Coffee express